Sürdürülebilirlik

EVRENİ DİNLİYOR, SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYAYA KATKIDA BULUNMANIZA ORTAK OLMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ… 

Sürdürülebilirliği hayatımıza entegre ettiğimiz ilk nokta malzeme seçimlerimiz…

Ürünlerimizde her zaman doğa dostu lifler, aksesuarlar ve malzemeler kullanıyor ve hep daha ekolojik seçimler yapabilmek için ARGE çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tasarımdan üretime dünyamızı düşünerek ilerliyor ve ekosistem için en iyi ürünleri yaratarak ürünlerimizin bir kaç yaşam döngüsü boyunca kullanılmasını amaçlıyoruz. 

 KUMAŞLAR VE AKSESUAR SEÇİMLERİ

Üretimimizin ilk safhası olan kumaş tedariğine büyük önem veriyor, sertifikalı kumaşlar kullanıyoruz. Organik pamuk, geri dönüştürülmüş polyester kumaşlar kullanıyoruz.  Aksesuarlarımızda da organik seçimler yapıyoruz düğmelerimiz, deri içerikli ürünlerimiz vb malzemelerimizin tümü doğal ve doğa dostu içeriklerden üretiliyor.

TASARIM

Tasarım ekibimiz, marka bilincimizin temelini oluşturan sürdürülebilir etik tüketim bilincine hizmet etmek üzere tüm tasarımlarını büyük bir titizlikle oluşturuyor. 

Moda dayatmalarından uzak, nesilden nesile aktarılabilecek zamansız tasarımlarımızın, kaliteli üretim bilincimizle harmanlanmasıyla uzun ömürlü kıyafetler üretiyoruz. Kıyafetlerimizin birkaç nesil boyunca kullanılması fikri bizleri heyecanlandırıyor. 

ÜRETİM

Üretim tesisimizde kullanılan enerji kaynakları yenilenebilir enerjiyle desteklenmektedir. Üretim hacmimizin %100’ünün elektrik giderini sağlayan güneş enerjisi panelleri, fabrikamızın genelinde bulunan sensörlü ışıklandırma ve su sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan yenilenmiş teknolojik cihazlar, enerji tasarrufu sağlayan iklimlendirme sistemi ve birçok uygulamamızla üretim alanımızda da ekosistemi destekliyoruz.

Ürünlerimizin stok sayılarını satış hacmimize göre ideal seviyelerde tutuyor, fazla ve gereksiz üretimi minimuma indiriyoruz.

Üretim alanında kullanılan kumaş, iplik ve aksesuarlarımızın üretim fazlası olanları doğrudan kullanılabilecekleri alanlarda değerlendirilir, değerlendirme işlemleri sonrası atık olarak ayrılan kısım geri dönüşüme gönderilir.

PAKETLEME

Giysilerimizin, üretildikten sonra da yolculuğuna sürdürülebilir bir şekilde devam etmesini sağlıyoruz. Üretim kadar paketlemenin de doğaya etkilerinin bilincindeyiz. 

Ürün paketlemelerimizi, kullanım yolculuğuna sizinle devam edebilecekleri şekilde; ham bez çantalar, keseler  ya da geri dönüşümden elde edilen kraft paketlerle yapıyoruz. 

 Karbon salınımını minimuma indirmek amacıyla, kargolarımızı parça parça vermek yerine günlük olarak toplu bir şekilde iletiyoruz.

 ÇALIŞAN HAKLARI VE İSTİHDAM

Tüm tedarikçilerimizin işletmeleri dahil olmak üzere, işletmemiz; çalışanların çalışma saatleri, tazminatlar, sendikalaşma özgürlüğü, sağlık ve güvenlik gibi haklarını koruyan BSCI (Business Social Complaince Initiative) sertifikasına sahiptir.

İşeletmemizde çalışan eşitliğine önem veriyor, çalışma sahasında kadının varolmasını destekliyoruz. Personellerimizin yaklaşık %96’sını kadın personellerden oluştuyoruyoruz.

Personel ulaşımımızı servislerle sağlıyor, karbon ayak izimizi minimuma indirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Belirli dönemlerde personellerimize eğitimler veriyor, gelişimlerini destekliyoruz.

ÇALIŞAN BİLİNCİ

Sürdürülebilirlik sadece üretim alanında uygulanması gereken bir olgu değil, aynı zamanda günlük yaşamlarımız ve alışkanlıklarımızla da ilgili…

İşletmemizde ve mutfağımızda yiyeceklerimizin fazlasını hayvanların tüketimi için ayırıyor  ve organik atıkları kompostlaştırıyoruz. Yemekhane bölümümüzde plastik malzeme kullanımından mümkün olduğu kadar kaçınıyor, minimum düzeyde kullanılan plastik malzemeleri geri dönüşüm için ayırıyoruz. 

Ofis çalışanlarımızı sürdürülebilir yaşam eylemleri konusunda bilinçlendiriyoruz. Tüm ofislerimizde geri dönüşüm kutuları bulunduruyoruz. Kağıt, boya, ambalaj, etiket,kalem vb sarf malzemelerin kullanımını ve geri dönüşümünü titizlikle takip ediyoruz. Ofis çalışanlarımızın evren dostu bir bilince sahip olması kriterini hassasiyetle değerlendiriyoruz. Tüketim tercihlerimizde etik üretim bilincine sahip firmalardan, toksik olmayan, geri dönüştürülmüş veya dönüştürülebilir, biyolojik olarak parçalanabilir içeriğe sahip ürünlere öncelik veriyoruz. 

SERTİFİKALARIMIZ

BSCI - Business Social Compliance Initiative

BSCI sistemi (Business Social Compliance Initiative, İşletme Sosyal Uyumluluk Girişimi), Dış Ticaret Birliği tarafından tasarlanmış özel bir sistemdir. Bu sistem tasarlanırken Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hazırlanan iş ve işçi güvenliği standartları temel alınmıştır.Amacı tedarik zincirinde yer alan işletmelerin sosyal performanslarının sürekli olarak iyileşmesini teşvik etmektir. Bu şekilde sürdürülebilir çalışma koşullarını dünya genelinde desteklemektir.

GOTS - Global Organic Textile Standard

Bu standartın amacı, ham maddenin hasatından, çevresel ve sosyal duyarlılığa dayalığı üretim ve son tüketiciye güvence verebilecek bir etkitleme yapılmasına kadar tekstil ürünlerinin organik durumunu garanti altına alan gereksinimleri Bielemeier GOTS, en az %70 organik doğal elyaf içeren ürünler için kullanılır. İşleme sürecinden başlayarak en son firmadan firmaya ticaretin son satıcısına kadar bütün üretim aşamaları sertifikalandırılmalıdır. 

OCS-Organic Blended Content Standart

OCS, nihai ürünün doğru miktarda organik yetiştirilmiş madde içerip içermediğine ilişkin bir üçüncü taraf doğrulamasını esas alır. OCS, ürünlerdeki organik madde içeriği iddialarının şeffaf, tutarlı ve kapsamlı bir şekilde bağımsız olarak değerlendirilmesine ve doğrulanmasına imkan verir. OCS, en az yüzde 5 sertifikalı "organik" madde içeren bir ürünün işlenmesi, üretilmesi, ambalajlanması, etiketlenmesi, ticaretinin yapılması ve dağıtılmasını kapsar. Bu standart, şirketlerin kaliteli ürün sattıklarından ve ödediklerinin karşılığını aldıklarından emin olabilmeleri için işletmeler arası bir araç olarak kullanılabilir.

BCI - Better Cotton Initiative

Uluslararası kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan BCI, dünyadaki en büyük pamuk sürdürülebilirlik programıdır. BCI üreticiden perakendeciye kadar birçok farklı paydaşın bir araya gelip, ortak hareket ederek pamuk üretiminin olumsuz çevresel ve sosyal etkilerini azaltmayı ve sektörün geleceğini daha güvenli hale getirmeyi hedefleyen çok paydaşlı, uluslararası bir insiyatiftir.

OEKO-TEX

STANDARD 100, hammadde, ara ürün ve nihai tekstil ürünleri üretiminin her kademesinde ve aksesuarlar için dünya çapında standartlaştırılmış, bağımsız bir test ve sertifikasyon sistemidir. Sadece zararlı maddelere karşı test edilmiş nihai ürünler STANDARD 100 etiketi ile piyasada satışa sunulabilir. Sertifika, B2B alanında talep edilen teslimat koşullarının sağlanması için bir kanıt işlevi görür. STANDARD 100 uyarınca zararlı madde testleri önemli yasal düzenlemeleri, yasal olarak henüz düzenlenmemiş olsa da sağlık açısından riskli çok sayıda kimyasalı ve ayrıca sağlık hizmetleri ile ilgili farklı parametreleri dikkate alır.

Little Gusto Club'a Üye Ol

Yeni ürünler ve kampanyalar hakkında ilk siz bilgi sahibi olun.